„Zanim będzie za późno” - MARÓZ 2017

21 maja 2017

XVI Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Tegoroczny temat Spotkania „Zanim będzie za późno” był poświęcony wpływowi mieszkańców na decyzje władz dotyczące inwestycji i gospodarowania przestrzenią na terenie gminy.  W wydarzeniu uczestniczy ponad 300 osób z całej Polski - byliśmy i my.

Organizatorzy spotkania próbowali pokazać uczestnikom procedury i narzędzia, za pomocą których mieszkańcy mogą wyrazić swój głos, tak aby ich interesy zostały uwzględnione w lokalnym prawie i decyzjach samorządu. Podczas wykładów oraz zajęć warsztatowych można było dowiedzieć się o tym jak współdziałać, by przestrzeń wokół nas była zgodna z naszymi marzeniami, byśmy byli w niej gospodarzami i decydowali o jej kształcie. Uczestnicy trzydniowej imprezy dowiedzieli się jak wielkie znaczenie mają plany zagospodarowania przestrzennego. Poznali także konkretne przykłady, w których mieszkańcy zmobilizowali się w ochronie własnych interesów. Ponadto zastanawiano się, co można zrobić wówczas, kiedy jest już za późno.

Spotkanie zatytułowane: „Zanim będzie za późno”. swoim prowokacyjnym tytułem zwracało uwagę na to, że trzeba brać udział w życiu swojej społeczności, chodzić na zebrania i wybory. Trzeba interesować się rozwojem swojego otoczenia – tak, aby wpływać na kierunki rozwoju już na etapie planowania. Trzeba rozmawiać o przyszłości, zadawać pytania i żądać  jasnej i ogólnie dostępnej informacji o rzeczach i działaniach, które dotyczą nas wszystkich. Lokalnie w Polsce i poza nią.

Po więcej informacji na tematy poruszane na spotkaniach zapraszamy na stronę Fundacji Wspomagania Wsi: http://fundacjawspomaganiawsi.pl/